MY_LOGO

Srijeda, 18 Siječanj 2017, Adresar i kontakti

Ministarstvo obrane

Trg kralja Petra Krešimira IV br. 1
10 000 Zagreb
tel.: +385 (1) 456-7111

Pokaži cijeli adresar

Samostalna služba za odnose s
javnošću i izdavaštvo

Trg Kralja Petra Krešimira IV 1
10 000 Zagreb
tel.: +385 (1) 4568 008
fax.: +385 (1) 4568 109
infor@morh.hr

Kontaktirajte nas...

Utorak, 17 Siječanj 2017, Adresar i kontakti

Ministarstvo obrane

Sjedište Ministarstva
Trg kralja Petra Krešimira IV br. 1
10 000 Zagreb
tel.: +385 (1) 4567 111
fax.: +385 (1) 4613 310

Samostalna služba za odnose s javnošću i izdavaštvo

brigadir Dražen Jonjić
Trg Kralja Petra Krešimira IV 1
10 000 Zagreb
tel.: +385 (1) 4568 008
fax.: +385 (1) 4568 109
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

više

Utorak, 17 Siječanj 2017, Ustroj ministarstva

Ministarstvo obrane RH ustrojeno temeljem  Uredbe o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva obrane (NN 2/17).

više

Utorak, 17 Siječanj 2017, Ustroj ministarstva

Za obavljanje poslova iz djelokruga Ministarstva ustrojavaju se sljedeće ustrojstvene jedinice:

više

Četvrtak, 20 Listopad 2016, Ministar

 

Osobni podaci

  • umirovljeni general
  • rođen 1. srpnja 1969. u Vrgorcu

Radno iskustvo 

  • 2015. - zastupnik u Hrvatskom saboru: voditelj Izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a
  • 2012. - 2015. - PP Orahovica d.d., predsjednik Nadzornog odbora
  • 2009. - 2015. - M SAN Grupa d.d., zamjenik predsjednika Nadzornog odbora
  • 2007. - 2015. -  KING ICT d.d.o., član Nadzornog odbora
  • 2001. - 2009. -  M SAN Grupa d.d.,predsjednik Nadzornog odbora
  • 1998. - 2000. - Ministarstvo obrane Republike Hrvatske zamjenik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske
  • 1998. - 1998. - Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, Zapovjedništvo za obuku Oružanih snaga Republike Hrvatske, zapovjednik
  • 1996. - 1997. - Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, V. zborno područje Oružanih snaga Republike Hrvatske, zapovjednik
  • 1993. - 1996. - Ministarstvo obrane, 4.gardijska brigada Oružanih snaga Republike Hrvatske, zapovjednik
  • 1992. - 1993. - Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, 113. brigada Oružanih snaga Republike Hrvatske, zapovjednik
  • 1992. - 1992. - Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, 115. brigada Oružanih snaga Republike Hrvatske, zapovjednik
  • 1991. - 1992. - Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, 4. bojna 4. gardijske brigade Oružanih snaga Republike Hrvatske, zapovjednik
  • 1991. - 1991. - Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, Izvidnički vod 4. gardijske brigade Oružanih snaga Republike Hrvatske, zapovjednik

Dodjela činova i promaknuća

  • 1995. - general-bojnik
  • 1995. - stožerni brigadir
  • 1993. - brigadir
  • 1993. - pukovnik
  • 1992. - bojnik 

 Odlikovanja i medalje

  • 1996. - Red hrvatskog trolista
  • 1996. - Spomenica domovinske zahvalnosti
  • 1995.- Medalja za iznimne pothvate
  • 1995. - Medalja "Oluja"
  • 1995. - Medalja "Ljeto '95"
  • 1995. - Red kneza Domagoja s ogrlicom
  • 1995. - Red bana Jelačića
  • 1992. - Spomenica Domovinskog rata

Obrazovanje

  • 2015. - Strategijski centar za sigurnosne studije, George C. Marshall Center
  • 2007 - 2008. -  Korporativno upravljanje za članove nadzornih odbora, Ekonomski fakultet u Zagrebu
  • 1997.- 1998. - Ratna škola kopnene vojske SAD – US Army War College
  • 1997. - Obrambeni jezični institut, Centar za engleski jezik - SAD – Defense Language Institute, English Language Center
  • 1987. - 1991. - Vojna akademija kopnene vojske, Beograd
  • 1985. - 1987. - Srednja vojna škola, Sarajevo
  • 1973. - 1985. -  Srednja škola, Vrgorac

Jezici

  • engleski

Intervjui ministra

 

Dosadašnji ministri obrane Republike Hrvatske:

  1. Josip Buljević (23.1.2016. - 20.10.2016.)
  2. Ante Kotromanović (23.12.2011. - 23.1.2016.)
  3. Davor Božinović (29. prosinca 2010. - 23. prosinca 2011.)
  4. Branko Vukelić (12. siječnja 2008. - 29. prosinca 2010.)
  5. Berislav Rončević (23. prosinca 2003. -12. siječnja 2008.)
  6. Željka Antunović (30. srpnja 2002.- 23. prosinca 2003.)
  7. Jozo Radoš (28. siječnja 2000.-30. srpnja 2002.)
  8. Pavao Miljavac (14. listopada 1998.-27. siječnja 2000.)
  9. Andrija Hebrang (14. svibanj 1998.-12. listopad 1998.)
  10. Gojko Šušak (18. rujna 1991. - 03. svibnja 1998.)
  11. Luka Bebić (31. srpnja 1991. - 18. rujna 1991.)
  12. Šime Đodan (02. srpnja 1991. - 31. srpnja 1991.)
  13. Martin Špegelj (24. kolovoza 1990. - 02. srpnja 1991.)
  14. mr. Petar Kriste (31. svibnja 1990. - 24. kolovoza 1990.)
Subota, 23 Siječanj 2016, Ministar



Osobni podaci

  • Rođen 2. travnja 1971.

  • Oženjen, otac dvoje djece

Radno iskustvo

  • siječanj 2016 - ministar obrane

  • veljača 2015. - siječanj 2016 - Savjetnik za obranu i nacionalnu sigurnost u Uredu predsjednice RH

    Savjetovanje predsjednice RH o svim pitanjima vezanim za obranu i nacionalnu sigurnost RH.

  • kolovoz 2013. - veljača 2015. - Generalni konzul RH u Los Angelesu

    Obavljanje konzularnih poslova na području Kalifornije i još 17 zemalja unutar SAD-a. Razvijanje diplomatskih odnosa, održavanje kontakata s hrvatskom dijasporom, suradnja s gospodarskim subjektima (gospodarska diplomacija) te kulturnim institucijama. Ministarstvo vanjskih poslova RH, diplomacija

  • listopad 2012. - kolovoz 2013. - Analitičar u Uredu Vijeća za nacionalnu sigurnost RH

    Izrada analitičkih materijala za državne dužnosnike i institucije RH Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost RH

  • listopad 2008. - listopad 2012. Ravnatelj Sigurnosno obavještajne agencije (SOA)

    Rukovođenje poslovima vezanim za prikupljanje, analizu i obradu podataka značajnih za nacionalnu sigurnost RH, otkrivanje i sprječavanje pojedinaca ili skupina koje su usmjerene protiv RH, nasilnom rušenju ustroja državne vlasti te Ustavom i zakonima utvrđenih ljudskih prava i temeljnih sloboda, kao i osnova gospodarskog sustava RH. Borba protiv terorizma. Sigurnosno obavještajna agencija (SOA)

  • 2008. - 2012. Član Komiteta ravnatelja sigurnosno–obavještajnih službi zemalja članica NATO-a

    Poslovi vezani za sigurnost i obranu zemalja članica NATO-a Međunarodna sigurnost i obrana zemalja članica NATO-a

  • 2007. - 2008. Predsjedavajući MEC-a, Srednjoeuropske asocijacije ravnatelja sigurnosno-obavještajnih službi

    Poslovi vezani za sigurnost i obranu zemalja srednje Europe

  • prosinac 2006. - listopad 2008. Pomoćnik ravnatelja za operacije u Sigurnosno obavještajnoj agenciji (SOA)

    Prikupljanje, analiza i obrada podataka koji su od značaja za nacionalnu sigurnost RH, otkrivanje i sprječavanje pojedinaca ili skupina koje su usmjerene protiv RH, nasilnom rušenju ustroja državne vlasti te Ustavom i zakonima utvrđenih ljudskih prava i temeljnih sloboda, kao i osnova gospodarskog sustava RH. Borba protiv terorizma. Sigurnosno obavještajna agencija (SOA)

  • prosinac 2004. - prosinac 2006. Pomoćnik ravnatelja za operacije u Protuobavještajnoj agenciji (POA)

    Obavljanje poslova vezanih za nacionalnu sigurnost i protuobavještajno djelovanje

  •  2004. Načelnik Protuobavještajnog Odjela u Protuobavještajnoj agenciji

    Obavljanje poslova vezanih za protuobavještajno djelovanje

  • 2001. - 2004. Načelnik Odjela za operacije u SZUP-u, centar Split

    Obavljanje poslova vezanih za nacionalnu sigurnost i protuobavještajno djelovanje SZUP – centar Split  

  • 2000. - 2001. Načelnik Odjela za analitiku u SZUP-u, centar Split

    Obavljanje poslova vezanih za analizu i ocjenjivanje obavještajnih podataka vezanih za nacionalnu sigurnost SZUP – centar Split  

  • 1995. - 2000. Operativni službenik u SZUP-u, centar Split

    Obavljanje operativnih poslova vezanih za nacionalnu sigurnost SZUP – centar Split  

  • 1992. - 1995. Novinar u redakciji kulture u Večernjem listu (honorarno)

    Izvještavanje o kulturnim događanjima, recenzije knjiga i glazbe, Večernji list

Odličja

  • Sudionik Domovinskog rata odlikovan medaljama "Bljesak", "Oluja" i "Iznimni pothvati" (1995.)

Obrazovanje i osposobljavanje

  • 2011.- sada Doktorski studij iz Komparativne politike – u tijeku doktorant Tema: "Politički islam u Bosni i Hercegovini" Fakultet političkih znanosti u Zagrebu

  • 1990. - 1995. Fakultet političkih znanosti u Zagrebu (studij novinarstva) Diplomirani novinar

Jezici

  • Engleski jezik, aktivno, u govoru i pismu Talijanski jezik, pasivno

Intervjui ministra

 

Dosadašnji ministri obrane Republike Hrvatske:

  1. Ante Kotromanović (23.12.2011. - 23.1.2016.)
  2. Davor Božinović (29. prosinca 2010. - 23. prosinca 2011.)
  3. Branko Vukelić (12. siječnja 2008. - 29. prosinca 2010.)
  4. Berislav Rončević (23. prosinca 2003. -12. siječnja 2008.)
  5. Željka Antunović (30. srpnja 2002.- 23. prosinca 2003.)
  6. Jozo Radoš (28. siječnja 2000.-30. srpnja 2002.)
  7. Pavao Miljavac (14. listopada 1998.-27. siječnja 2000.)
  8. Andrija Hebrang (14. svibanj 1998.-12. listopad 1998.)
  9. Gojko Šušak (18. rujna 1991. - 03. svibnja 1998.)
  10. Luka Bebić (31. srpnja 1991. - 18. rujna 1991.)
  11. Šime Đodan (02. srpnja 1991. - 31. srpnja 1991.)
  12. Martin Špegelj (24. kolovoza 1990. - 02. srpnja 1991.)
  13. mr. Petar Kriste (31. svibnja 1990. - 24. kolovoza 1990.)
Ponedjeljak, 29 Rujan 2014, Adresar i kontakti

Pučki pravobranitelj

Pučki pravobranitelj je opunomoćenik Hrvatskoga sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda utvrđenih Ustavom, zakonima i međunarodnim pravnim aktima o ljudskim pravima i slobodama koje je prihvatila Republika Hrvatska.

više

Ponedjeljak, 19 Prosinac 2011, Ministar

 Ante Kotromanović rođen je 8. svibnja 1968. u Potravlju kod Sinja.

više

Utorak, 28 Prosinac 2010, Ministar

 

Osobni podaci:

rođen 27. prosinca 1961. u Puli

oženjen, otac dvoje djece

Strani jezici:

engleski i bugarski

Obrazovanje:

diplomirao, magistrirao i doktorirao na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu

Radno iskustvo:

  • prosinac 2010. - ministar obrane
  • ožujak 2010. – imenovan posebnim izaslanikom predsjednice Vlade Republike Hrvatske za jugoistočnu Europu;
  • srpanj 2009. imenovan državnim tajnikom za politička pitanja;
  • rujan 2008. imenovan državnim tajnikom za europske integracije;
  • 2005. – veleposlanik Republike Hrvatske u svojstvu šefa Misije RH pri NATO;
  • 2004. – predstojnik Ureda predsjednika Republike Hrvatske;
  • 2002. – veleposlanik Republike Hrvatske u Srbiji i Crnoj Gori;
  • 2001. – privremeni otpravnik poslova Veleposlanstva RH u Beogradu;
  • 2000. – koordinator za odnose sa SRJ u Ministarstvu vanjskih poslova RH u rangu veleposlanika;
  • 1999. – pomoćnik ministra vanjskih poslova RH u rangu veleposlanika;
  • 1997-1999. – zamjenik načelnika i načelnik Odjela za susjedne zemlje u Ministarstvu vanjskih poslova RH u rangu ministra – savjetnika;
  • 1996. – savjetnik u Veleposlanstvu RH u Sarajevu, BiH;
  • 1994-1996. – savjetnik u Veleposlanstvu RH u Sofiji, Bugarska;
  • 1994. – viši savjetnik u Odjelu za konzularne poslove MVP RH;
  • 1990. – predsjednik Novačke komisije u Ministarstvu obrane RH;
  • 1987. – savjetnik u Republičkom sekretarijatu za narodnu obranu Hrvatske

Ostalo:

Autor je knjige „Uzajamna tranzicija NATO – EU – jugoistok Europe“ (2010.) i koautor knjige „Nato - euroatlanska integracija“ (2008.). Napisao je veći broj znanstvenih radova; kao predavač sudjelovao je na mnogobrojnim renomiranim sveučilištima i znanstvenim institucijama (Međunarodni znanstveni centar „Woodrow Wilson“, Washington; German Marshall Fund, Washington, Sveučilište Johns Hopkins, Washington, Diplomatska akademija pri Ministarstvu vanjskih poslova Ruske Federacije)
Predaje na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Diplomatskoj akademiji MVPEI te Ratnoj školi „Ban Josip Jelačić“.
Pregovarač je u pristupnim pregovorima RH-EU za poglavlja 30. Vanjski odnosi i 31. Vanjska sigurnosna i obrambena politika. Oba poglavlja uspješno su zatvorena.

Dosadašnji ministri obrane Republike Hrvatske:

  1. Branko Vukelić (12.siječanj .2008.-29.prosinac 2010.)
  2. Berislav Rončević (23. prosinca 2003. -12. siječnja 2008.)
  3. Željka Antunović (30. srpnja 2002.- 23. prosinca 2003.)
  4. Jozo Radoš (28. siječnja 2000.-30. srpnja 2002.)
  5. Pavao Miljavac (14. listopada 1998.-27. siječnja 2000.)
  6. Andrija Hebrang (14. svibanj 1998.-12. listopad 1998.)
  7. Gojko Šušak (18. rujna 1991. - 03. svibnja 1998.)
  8. Luka Bebić (31. srpnja 1991. - 18. rujna 1991.)
  9. Šime Đodan (02. srpnja 1991. - 31. srpnja 1991.)
  10. Martin Špegelj (24. kolovoza 1990. - 02. srpnja 1991.)
  11. mr. Petar Kriste (31. svibnja 1990. - 24. kolovoza 1990.)

Copyright © 2008-2017 Ministarstvo obrane Republike Hrvatske. Sva prava pridržana. Sadržaji s ovih stranica mogu se prenositi bez posebne dozvole uz navođenje izvora.
Web uredništvo Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. .