dr. sc. Davor Božinović (29.12.2010. – 23.12.2011.)

Osobni podaci:

  • rođen 27. prosinca 1961. u Puli
  • oženjen, otac dvoje djece

Strani jezici:

  • engleski
  • bugarski

Obrazovanje:

  • diplomirao, magistrirao i doktorirao na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu

Radno iskustvo:

  • prosinac 2010. – ministar obrane
  • ožujak 2010. – imenovan posebnim izaslanikom predsjednice Vlade Republike Hrvatske za jugoistočnu Europu;
  • srpanj 2009. imenovan državnim tajnikom za politička pitanja;
  • rujan 2008. imenovan državnim tajnikom za europske integracije;
  • 2005. – veleposlanik Republike Hrvatske u svojstvu šefa Misije RH pri NATO;
  • 2004. – predstojnik Ureda predsjednika Republike Hrvatske;
  • 2002. – veleposlanik Republike Hrvatske u Srbiji i Crnoj Gori;
  • 2001. – privremeni otpravnik poslova Veleposlanstva RH u Beogradu;
  • 2000. – koordinator za odnose sa SRJ u Ministarstvu vanjskih poslova RH u rangu veleposlanika;
  • 1999. – pomoćnik ministra vanjskih poslova RH u rangu veleposlanika;
  • 1997-1999. – zamjenik načelnika i načelnik Odjela za susjedne zemlje u Ministarstvu vanjskih poslova RH u rangu ministra – savjetnika;
  • 1996. – savjetnik u Veleposlanstvu RH u Sarajevu, BiH;
  • 1994-1996. – savjetnik u Veleposlanstvu RH u Sofiji, Bugarska;
  • 1994. – viši savjetnik u Odjelu za konzularne poslove MVP RH;
  • 1990. – predsjednik Novačke komisije u Ministarstvu obrane RH;
  • 1987. – savjetnik u Republičkom sekretarijatu za narodnu obranu Hrvatske

Ostalo:

  • Autor je knjige „Uzajamna tranzicija NATO – EU – jugoistok Europe“ (2010.) i koautor knjige „Nato – euroatlanska integracija“ (2008.). Napisao je veći broj znanstvenih radova; kao predavač sudjelovao je na mnogobrojnim renomiranim sveučilištima i znanstvenim institucijama (Međunarodni znanstveni centar „Woodrow Wilson“, Washington; German Marshall Fund, Washington, Sveučilište Johns Hopkins, Washington, Diplomatska akademija pri Ministarstvu vanjskih poslova Ruske Federacije)
  • Predaje na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Diplomatskoj akademiji MVPEI te Ratnoj školi „Ban Josip Jelačić“.
  • Pregovarač je u pristupnim pregovorima RH-EU za poglavlja 30. Vanjski odnosi i 31. Vanjska sigurnosna i obrambena politika. Oba poglavlja uspješno su zatvorena.

Dosadašnji ministri obrane Republike Hrvatske:

  1. Josip Buljević (23.1.2016. – 20.10.2016.)
  2. Ante Kotromanović (23.12.2011. – 23.1.2016.)
  3. Davor Božinović (29. prosinca 2010. – 23. prosinca 2011.)
  4. Branko Vukelić (12. siječnja 2008. – 29. prosinca 2010.)
  5. Berislav Rončević (23. prosinca 2003. -12. siječnja 2008.)
  6. Željka Antunović (30. srpnja 2002.- 23. prosinca 2003.)
  7. Jozo Radoš (28. siječnja 2000.-30. srpnja 2002.)
  8. Pavao Miljavac (14. listopada 1998.-27. siječnja 2000.)
  9. Andrija Hebrang (14. svibanj 1998.-12. listopad 1998.)
  10. Gojko Šušak (18. rujna 1991. – 03. svibnja 1998.)
  11. Luka Bebić (31. srpnja 1991. – 18. rujna 1991.)
  12. Šime Đodan (02. srpnja 1991. – 31. srpnja 1991.)
  13. Martin Špegelj (24. kolovoza 1990. – 02. srpnja 1991.)
  14. mr. Petar Kriste (31. svibnja 1990. – 24. kolovoza 1990.)