Hrvatska vojska jamac sigurnosti, a NATO dodatni kišobran kolektivne sigurnosti | Foto: Vlada RH

Hrvatska vojska jamac sigurnosti, a NATO dodatni kišobran kolektivne sigurnosti

Hrvatska vojska je jamac sigurnosti zemlje, a članstvo u NATO-u i njegov članak 5. daju Hrvatskoj ključni kišobran kolektivne sigurnosti, poručuje Plenković

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković s izaslanstvom kojeg čine potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman te načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga general zbora Mirko Šundov sudjeluje 3. i 4. prosinca 2019. na sastanku šefova država i vlada članica NATO-a, u Londonu.

Uoči sastanka na vrhu Sjevernoatlantskog saveza predsjednik Vlade RH Plenković je istaknuo: “Za nas je važno da je Hrvatska vojska jamac naše sigurnosti, zahvaljujući prije svega slobodi koja je ostvarena požrtovnošću hrvatskih branitelja, a članstvo u NATO-u i njegov članak 5. daju nam onaj ključni kišobran kolektivne sigurnosti, koji i u budućnosti, a i danas, prevenira bilo kakve situacije agresije na Hrvatsku kakve smo imali početkom 90-tih”.

Unatoč otvorenim pitanjima, NATO savez je čvrst i snažan

Plenković je, osvrnuvši se na izjavu francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da je NATO doživio moždanu smrt, kazao da to nije tako.

“Francuska je poznata po tome da pokreće neke procese i otvara teme, pa će tako i skupina stručnjaka sljedećih godina promišljati o budućnosti Saveza. NATO je čvrst, snažan, ponekad ima razmirica, ima otvorenih pitanja, ali Savez je tu”, istaknuo je Plenković.

Hrvatska ima mogućnosti izdvojiti sredstva kako bi dosegla standard koji je postavio NATO

Hrvatska na ovaj sastanak na vrhu dolazi s planom da do 2024. poveća izdvajanja za obranu na dva posto BDP-a, a od ukupnih izdvajanja za obranu 20 posto za opremanje i modernizaciju.
Sadašnja izdvajanja za obranu dosegnula su 1,68 posto BDP-a, od toga 6,73 za opremanje i modernizaciju. Već s kupovinom helikoptera Black Hawks to se podiže skoro na 10 posto.

Plenković je podsjetio kako je proračun za obranu u mandatu ove Vlade povećan, a u središte pozornosti stavljen hrvatski vojnik i modernizacija Hrvatske vojske te naglasio da Hrvatska ima mogućnosti izdvojiti sredstva kako bi dosegla standard koji je postavio NATO jer Vlada vodi odgovornu fiskalnu politiku, ne zadužuje se i troši u skladu s mogućnostima.

“Hrvatska ima mogućnosti. Mi smo vlada koja je osigurala zdrav rast, nismo se zaduživiali kao vlade prije nas, naprotiv”, rekao je predsjednik Vlade.

Hrvatska vojska jamac sigurnosti, a NATO dodatni kišobran kolektivne sigurnosti | Foto: Vlada RH

Primjereno i dostojanstveno sudjelovanje u nizu NATO-ovih misija

Dodao je da se želi riješiti puno naslijeđenih problema ekonomske tranzicije, imati svojevrsnu čistu situaciju i fokusirati se na razvoj hrvatskoga gospodarstva i ulaganja, uz EU fondove kao dodatnu polugu javnih investicija u idućih 10 godina, te stvarati modernu vojsku koja je interoperabilna sa saveznicima Hrvatske

“Hrvatska sudjeluje u nizu misija na primjeren i dostojanstven način, kao i u svim aspektima funkcioniranja NATO saveza koji je jamac transatlantske sigurnosti”, poručio je Plenković.

Hrvatska vojska jamac sigurnosti, a NATO dodatni kišobran kolektivne sigurnosti | Foto: Vlada RH

Prigoda za razgovore o odnosima sa Sjedninjenim Američkim Državama

Sastanak na vrhu Saveza bit će prigoda i za neformalne razgovore s čelnicima zemalja članica, među njima i s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.

“Amerika je izrazito bitna zemlja svima, pa i Hrvatskoj. Za nas su važne teme razgovori o Savezu i unapređenje bilateralnih odnosa. Ako riješimo pitanje dvostrukog oporezivanja i ukidanja američkih viza za hrvatske građane to će automatski stvoriti pretpostavke za dinamiziranje naših odnosa”, poručio je Plenković.