Ministar Anušić: TVO će trajati dva mjeseca, ročnici će primati 1100 eura
Uvodi se pravni okvir za uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja
Vlada Republike Hrvatske na 106. sjednici, koja je održana danas,10. srpnja 2025. godine, prihvatila je nacrte prijedloga temeljnih dokumenata iz područja obrane: Strategije obrane Republike Hrvatske, Dugoročnog plana razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske za razdoblje od 2025. do 2036., te izmjena i dopuna Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske.
Nacrte prijedloga ključnih dokumenata na sjednici Vlade predstavio je potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar obrane Ivan Anušić.
Strategija obrane Republike Hrvatske
Ministar Anušić istaknuo je kako je Strategija obrane Republike Hrvatske ključan strateški dokument, koji odražava aktualni geostrateški kontekst i usklađen je s dokumentima NATO-a i Europske unije.
“Ova je Strategija relevantna za današnje sigurnosne okolnosti, prepoznaje nove domene poput kibernetike i svemira, kao i utjecaj suvremenih tehnologija na promjenu prirode ratovanja. Istodobno, stavlja snažan naglasak na daljnji razvoj integriranog djelovanja svih sastavnica obrambenog sustava”, poručio je.
Podsjetio je i na odluke s nedavnog NATO-ova samita u Den Haagu, na kojem je potvrđeno povećanje razine savezničke ambicije u području ulaganja u obranu. “Vlada Republike Hrvatske već je definirala cilj da se do 2027. godine obrambena izdvajanja povećaju na najmanje dva i pol posto BDP-a, a do 2030. na tri posto BDP-a”, istaknuo je ministar.
Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske za razdoblje od 2025. do 2036. godine
Govoreći o Dugoročnom planu razvoja OSRH, ministar Anušić naglasio je kako se njim definiraju prioriteti razvoja ključnih nacionalnih sposobnosti odvraćanja i obrane, čime se ujedno ispunjavaju obveze iz članstva u NATO-u i EU-u.
“Dugoročni plan predviđa ravnomjeran razvoj Oružanih snaga implementacijom novih tehnologija, kao i nastavak modernizacije i opremanja Hrvatske vojske”, rekao je.
Poseban je naglasak stavljen na razvoj ljudskih potencijala i izgradnju suvremenog sustava upravljanja karijerama.
“Cilj je jačati profesionalnu kulturu OSRH, razvijati radno okružje utemeljeno na vrijednostima iz Domovinskog rata te osigurati kvalitetan i održiv rast osoblja”, dodao je ministar.
Istaknuo je i kako će ulaganja u infrastrukturu biti usmjerena na poboljšanje životnih i radnih uvjeta pripadnika Hrvatske vojske, kao i na podršku operativnoj uporabi novih sustava i tehnologija.
Izmjene i dopune Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama RH
Prezentirajući Nacrt prijedloga izmjena i dopuna Zakona o obrani te Zakona o službi u Oružanim snagama RH, ministar Anušić istaknuo je kako se uvodi pravni okvir za uvođenje obveznog temeljnog vojnog osposobljavanja, kojim će se definirati statusna prava i obveze ročnika.
U tom je kontekstu iznio sljedeće: “Na temeljno vojno osposobljavanje upućuje se novaka u kalendarskoj godini u kojoj navršava 19 godina. Temeljno vojno osposobljavanje trajat će dva mjeseca, a provodit će se na tri lokacije – u Kninu, Slunju i Požegi. Planirano je temeljno vojno osposobljavanje do pet naraštaja ročnika godišnje, do 800 ročnika po naraštaju, odnosno do 4000 ročnika godišnje.”
Nadalje, ministar je objasnio i prava ročnika na temeljnom vojnom osposobljavanju:
“Plaća ročnika iznosit će oko 1100 eura neto mjesečno, a dva mjeseca temeljnog vojnog osposobljavanja upisuju se u radni staž. Zaposlenom ročniku prava iz radnog odnosa mirovat će u skladu sa Zakonom o radu i ne smije dobiti otkaz zbog toga što je na temeljnom vojnom osposobljavanju. Zaposleni ročnik na temeljnom vojnom osposobljavanju također ostvaruje pravo na naknadu od oko 1100 eura neto mjesečno.”
“Jedan je od benefita završenog temeljnog vojnog osposobljavanja prednost pri zapošljavanju u tijelima državne uprave te jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, ali pod jednakim uvjetima”, poručio je.
Ministar je najavio i nove mjere za poboljšanje životnog standarda vojnika.
“Predlaže se uvođenje potpore za djelatne vojne osobe koje nemaju riješeno stambeno pitanje u mjestu službe. Vojnik je središte obrambenog sustava i Vlada RH u suradnji s Ministarstvom obrane nastavlja poduzimati sve potrebne mjere za daljnje poboljšanje uvjeta života i rada vojnika”, zaključio je ministar Anušić.