Temeljno vojno osposobljavanje

Ministarstvo obrane RH planira ponovno uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja. Oružane snage Republike Hrvatske spremne su za provođenje temeljnog vojnog osposobljavanja, a nakon donošenja zakonske regulative očekuje se prva generacija ročnika.

Donošenje zakonske regulative očekuje se do kraja ove godine.

Temeljno vojno osposobljavanje će se provoditi na vojnim lokacijama u Kninu, Slunju i Požegi i trajat će dva mjeseca. Obuka će obuhvatiti sedam glavnih područja, uključujući uporabu osobnog naoružanja, taktiku kretanja i reakcije na bojištu, komuniciranje, zaštitu, vojnu službu i tjelesnu spremu.

Planirano je godišnje pozivanje oko četiri tisuće ročnika, odnosno oko 800 ročnika po naraštaju, a kroz pet naraštaja u jednoj godini.

Procjenjuje se da će troškovi svake generacije ročnika iznositi oko četiri milijuna eura. Za predviđenih pet generacija godišnje, troškovi će ukupno iznositi 20 milijuna eura godišnje.

Kao što je poznato, priziv savjesti je Ustavom zajamčeno pravo svakog građanina. Međutim, Ministarstvo obrane će nastojati motivirati mlade na temeljno vojno osposobljavanje.

Za one koji se ipak pozovu na priziv savjesti, bit će organizirano civilno služenje vojnog roka te će se u suradnji s drugim tijelima državne uprave te lokalne i regionalne samouprave iznaći odgovarajući modeli.

Temeljno vojno osposobljavanje pokazalo se učinkovitim modelom pripreme za vojničke dužnosti te će određeni benefiti koje će ročnici dobiti tijekom obuke biti dodatna motivacija za sudjelovanje.

Jedan od benefita je naknada za ročnike koja će iznositi oko 1000 eura mjesečno.

Ročnici koji završe temeljno vojno osposobljavanje imat će prednost pri zapošljavanju u javnoj i državnoj službi. Također, temeljno vojno osposobljavanje ulazit će u radni staž.

Nakon osam tjedana obuke, ročnicima će steći znanja i sposobnosti ključne za vojnu službu, kao i kompetencije potrebne za obnašanje vojničkih dužnosti unutar svake vojne postrojbe.

Nulta generacija ročnika su 19-godišnjaci, a za studente je planirana odgoda temeljnog vojnog osposobljavanja do kraja studija.

Također, temeljno vojno osposobljavanje neće biti obvezno za žene, nego će žene imati mogućnost prijave na dragovoljno služenje vojnog roka.

Ročnici po završetku temeljnog vojnog osposobljavanja, mogu izravno aplicirati za djelatnu vojnu službu, dok će oni koji to ne učine biti raspoređeni u pričuvu.

Pričuvna komponenta Oružanih snaga RH ima iznimno važnu ulogu u kontekstu obrane teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske. Oružane snage Republike Hrvatske trenutačno imaju na raspolaganju 18 tisuća pričuvnika, što je procijenjeno kao dostatan broj za potrebe obrane, no cilj je temeljnim vojnim osposobljavanjem osigurati dodatnu pričuvnu snagu i dodatno osnaživanje pričuvne komponente Oružanih snaga RH.