Održana završna koordinacijska konferencija za MVV “Harpun 24”
Cilj vježbe je uvježbavanje sudjelujućih snaga u procedurama planiranja i provedbe pomorskih operacija s težištem na združenom djelovanju u pomorskoj desantnoj operaciji
U vojarni “Admiral flote Sveto Letica-Barba”, u četvrtak 12. rujna 2024. godine, održana je završna koordinacijska konferencija za međunarodnu vojnu vježbu “HARPUN 24”. Konferenciji je prethodila druga radionica Glavne planske skupine (CPTM2) koja se održavala od 10. do 12. rujna 2024. godine.
Uz Zapovjedništvo i postrojbe Hrvatske ratne mornarice, u vježbi sudjeluje i dio snaga Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ), Zapovjedništva specijalnih snaga (ZSS-a) i Obavještajne pukovnije (OP), dok će potporu provedbi vježbovnih aktivnosti pružiti snage Hrvatske kopnene vojske (HKoV), Zapovjedništva za potporu (ZzP) i Zapovjedništva za kibernetički prostor (ZzKP).
U svojstvu časnika za raspoređivanje vježbe (Officer Scheduling Exercise – OSE) je zapovjednik HRM-a komodor Damir Dojkić, časnik za provedbu vježbe (Officer Conducting Exercise – OCE) je načelnik Stožera-zamjenik zapovjednika HRM kapetan bojnog broda Željko Jakus, dok je direktor vježbe (Exercise Director – EXDIR) načelnik Odjela za obuku i doktrinu kapetan bojnog broda Šime Matas.
Vježba na moru (LIVEX) provodit će se od 1. do 3. listopada 2024. godine u području Srednjeg Jadrana (pomorski vojni poligon “ŽIRJE”, vojno vježbalište “Zvizdulja” i vojna lokacija “Zečevo”). Cilj vježbe je uvježbavanje sudjelujućih snaga u procedurama planiranja i provedbe pomorskih operacija s težištem na združenom djelovanju u pomorskoj desantnoj operaciji.
Kroz najvažniji godišnji obučni događaj HRM-a sudjelujuće snage će uvježbavati procedure operativnog razvoja uz poduzimanje svih mjera zaštite snaga, topnička gađanja ciljeva na moru, topnička gađanja ciljeva u zraku na radiovođenu maketu zrakoplova (RVMZ), uvježbavanja praćenja zračnog cilja, pomorski i zračni desant, procedure zaštite snaga (u luci, na otvorenom moru i priobalnim vodama), popune na moru, traganja i spašavanja, tegljenja havariranih brodova, provedbu elektroničkog ratovanja, prikupljanja i raspodjele obavještajnih podataka, operacije pomorskog presretanja, protuminskog pretraživanja ograničenog dijela akvatorija vrlo plitkih voda te vježbe u plovidbi.