Otvorena izložba “Nešto novo, nešto drugačije”

U povodu Dana neovisnosti Republike Hrvatske 8. listopada, u galeriji Ministarstva obrane “Zvonimir”, u petak, 5. listopada 2012., otvorena je zajednička izložba tapiserija “Nešto novo, nešto drugačije” Anke Rabuzin i izložba slika u tehnici ulja na platnu te drvoreza različitih formata skupine autora iz Velesa “Papradinski majstori”.

Makedonski umjetnici na ovoj izložbi predstavljaju se s 25 tapiserija, 9 drvoreza i 17 slika, a u okviru Dana makedonske kulture koja se tradicionalno održavaju u Hrvatskoj u organizaciji Makedonskog kulturnog društva “Ohridski biser”,  prigodom Dana antifašističkog ustanka Republike Makedonije 11. listopada.

Anka Rabuzin rođena je 1959. u Strumici u Makedoniji, a Tehnološki fakultet, program tekstilne tehnologije završila je u Zagrebu. Izrađuje različite uporabne i dekorativne predmete koje je dosada izlagala na više samostalnih i skupnih izložbi u Puli, Rijeci, Zadru i Zagrebu. O autoričinom umjetničkom izričaju u predgovoru kataloga viša kustosica Etnološkog muzeja u Zagrebu Željka Jelavić izdvaja kako “Za Anku Rabuzin tapiserija nije tkana slika koja se radi po slikarskome predlošku. Tapiserija je za nju rezultat promišljanja o materijalu, boji, plohi i volumenu…. Njezini radovi pokazuju kakvi su sve iskoraci mogući iz konvencionalnog shvaćanja kačkanja. Istražujući nove mogućnosti, umjetnica istovremeno čuva tu drevnu žensku vještinu od zaborava dajući joj nova značenja i ljudsku toplinu …”.

Slikarsko – rezbarska (duboreska) kolonija “Papradiski majstori” osnovana je  2005. godine sa strane Savjeta Općine Veles kao dio projekta “Veles – grad kulture”.
Ime je dobila po selu Papradište od kud potječu makedonski umjetnici Andreja Damjanov, neimar – graditelj najpoznatijih crkava na Balkanu (Niš, Mostar, Prizren, Sofija i cijela Makedonija, Dimitar Andonov Papradiski – posljednji zograf i prvi slikar u Makedoniji, Đorđi Zografski, prvi akademski slikar i najpoznatiji umjetnik profanog slikarstva, portretist i ikonopisac; grupe majstora –Renzovci, Damjanovci, Zografski i td. Prve četiri godine kolonija se održavala u selu Papradište, a zatim je prebačena u Velesu. Na koloniji sudjeluju umjetnici – slikari i duboresci iz Makedonije i inozemstva.

Na otvorenju izložbe predsjednik Zajednica Makedonaca u Hrvatskoj, Orce Lambevski, čestitajući autorima na postavljanju izložbe izrazio je zadovoljstvo višegodišnjim održavanjem ove makedonske manifestacije u Hrvatskoj zahvalivši pritom svim umjetnicima koji u istoj sudjeluju, a posebno Ministarstvu obrane RH i Galeriji “Zvonimir” na izuzetno kvalitetnoj suradnji. K tome je istaknuo kako ova događanja prelaze okvire kulturnih veza Republike Hrvatske i Makedonije jer pokazuju dugogodišnje prijateljstvo i povijesnu povezanost dvaju naroda.

Uz mnogobrojne goste, umjetnike i predstavnike medija, na otvorenju izložbe u glazbenom dijelu gostovali su i Pjevačke skupine “Momi biserni” i “Bulbuli-KUD “Preporod”, te Instrumentalna skupina „Ohridski biser“, predstavivši se s tradicionalnim i izvornim narodnim makedonskim pjesmama.

Izložba se može razgledati do 14. listopada 2012. u radno vrijeme galerije “Zvonimir” od ponedjeljka do petka od 10,00 do 18,00 sati, uz slobodan.

Otvorena izložba 'Nešto novo, nešto drugačije'Otvorena izložba 'Nešto novo, nešto drugačije'Otvorena izložba 'Nešto novo, nešto drugačije'Otvorena izložba 'Nešto novo, nešto drugačije'Otvorena izložba 'Nešto novo, nešto drugačije'Otvorena izložba 'Nešto novo, nešto drugačije'Otvorena izložba 'Nešto novo, nešto drugačije'