Otvorena izložba “Nešto novo, nešto drugačije”
U povodu Dana neovisnosti Republike Hrvatske 8. listopada, u galeriji Ministarstva obrane “Zvonimir”, u petak, 5. listopada 2012., otvorena je zajednička izložba tapiserija “Nešto novo, nešto drugačije” Anke Rabuzin i izložba slika u tehnici ulja na platnu te drvoreza različitih formata skupine autora iz Velesa “Papradinski majstori”.
Makedonski umjetnici na ovoj izložbi predstavljaju se s 25 tapiserija, 9 drvoreza i 17 slika, a u okviru Dana makedonske kulture koja se tradicionalno održavaju u Hrvatskoj u organizaciji Makedonskog kulturnog društva “Ohridski biser”, prigodom Dana antifašističkog ustanka Republike Makedonije 11. listopada.
Anka Rabuzin rođena je 1959. u Strumici u Makedoniji, a Tehnološki fakultet, program tekstilne tehnologije završila je u Zagrebu. Izrađuje različite uporabne i dekorativne predmete koje je dosada izlagala na više samostalnih i skupnih izložbi u Puli, Rijeci, Zadru i Zagrebu. O autoričinom umjetničkom izričaju u predgovoru kataloga viša kustosica Etnološkog muzeja u Zagrebu Željka Jelavić izdvaja kako “Za Anku Rabuzin tapiserija nije tkana slika koja se radi po slikarskome predlošku. Tapiserija je za nju rezultat promišljanja o materijalu, boji, plohi i volumenu…. Njezini radovi pokazuju kakvi su sve iskoraci mogući iz konvencionalnog shvaćanja kačkanja. Istražujući nove mogućnosti, umjetnica istovremeno čuva tu drevnu žensku vještinu od zaborava dajući joj nova značenja i ljudsku toplinu …”.
Slikarsko – rezbarska (duboreska) kolonija “Papradiski majstori” osnovana je 2005. godine sa strane Savjeta Općine Veles kao dio projekta “Veles – grad kulture”.
Ime je dobila po selu Papradište od kud potječu makedonski umjetnici Andreja Damjanov, neimar – graditelj najpoznatijih crkava na Balkanu (Niš, Mostar, Prizren, Sofija i cijela Makedonija, Dimitar Andonov Papradiski – posljednji zograf i prvi slikar u Makedoniji, Đorđi Zografski, prvi akademski slikar i najpoznatiji umjetnik profanog slikarstva, portretist i ikonopisac; grupe majstora –Renzovci, Damjanovci, Zografski i td. Prve četiri godine kolonija se održavala u selu Papradište, a zatim je prebačena u Velesu. Na koloniji sudjeluju umjetnici – slikari i duboresci iz Makedonije i inozemstva.
Na otvorenju izložbe predsjednik Zajednica Makedonaca u Hrvatskoj, Orce Lambevski, čestitajući autorima na postavljanju izložbe izrazio je zadovoljstvo višegodišnjim održavanjem ove makedonske manifestacije u Hrvatskoj zahvalivši pritom svim umjetnicima koji u istoj sudjeluju, a posebno Ministarstvu obrane RH i Galeriji “Zvonimir” na izuzetno kvalitetnoj suradnji. K tome je istaknuo kako ova događanja prelaze okvire kulturnih veza Republike Hrvatske i Makedonije jer pokazuju dugogodišnje prijateljstvo i povijesnu povezanost dvaju naroda.
Uz mnogobrojne goste, umjetnike i predstavnike medija, na otvorenju izložbe u glazbenom dijelu gostovali su i Pjevačke skupine “Momi biserni” i “Bulbuli-KUD “Preporod”, te Instrumentalna skupina „Ohridski biser“, predstavivši se s tradicionalnim i izvornim narodnim makedonskim pjesmama.
Izložba se može razgledati do 14. listopada 2012. u radno vrijeme galerije “Zvonimir” od ponedjeljka do petka od 10,00 do 18,00 sati, uz slobodan.