Ante Kotromanović (23.12.2011. – 23.1.2016.)

  • Na samom početku Domovinskoga rata pridružuje se hrvatskoj vojsci (ZNG) te je u razdoblju do 2002., kad je umirovljen u činu stožernoga brigadira, bio imenovan na niz dužnosti. Od 1991. do 1992. bio je zapovjednik satnije specijalnim snaga Glavnoga stožera Hrvatske vojske, a od 1992. do 1993. zapovjednik bojne u Nastavnom središtu za obuku pješaštva HV-a u Sinju. Potom 1996. preuzima dužnost zapovjednika Operativne skupine Sinj te zapovjednika 126. sinjske brigade.
  • Od 1996. do 2001. godine zapovjednik je 4. gardijske brigade Split, a od 2001. do 2002. načelnik Stožera Zbornog područja Dubrovnik. Kao student Fakulteta političkih znanosti (smjer novinarstvo) Sveučilišta u Zagrebu bio je kolumnist “Večernjeg lista” (2004. – 2005.).
  • Od 2005. do 2006. bio je direktor tvrtke za razminiranje “Urbaniko” te od 2006. do 2007. član Uprave tvrtke “Urbaniko” Godine 2007. postaje zastupnikom u Hrvatskom saboru i predsjednikom Odbora za ratne veterane.
  • Godine 2011. imenovan je na dužnost ministra obrane Republike Hrvatske.
  • Tijekom službe u Oružanim snagama završio je niz specijalističkih tečajeva u Hrvatskoj i u inozemstvu (Tečaj za antiterorističku borbu, Tečaj upravljanja te tečaj Sigurnosti, stabilnosti, tranzicije i obnove (SSTR) u Europskom središtu za sigurnosne studije “George C. Marshall” u Garmisch Partenkirchenu.
  • Godine 1993. završio je Zapovjedno-stožernu školu te 2000. Ratnu školu OSRH.
  • Trenutačno pohađa poslijediplomski studij Poslovnoga upravljanja na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
  • Za iznimna postignuća u Oružanim snagama Republike Hrvatske odlikovan je Redom kneza Domagoja s ogrlicom, Redom Nikole Šubića Zrinskog, Redom bana Jelačića, Medaljom za iznimne pothvate, Spomenicom Domovinskoga rata i Spomenicom domovinske zahvalnosti).
  • Autor je niza članaka o vojnim odnosno vojno-političkim pitanjima, pitanjima veterana te o terorizmu. Govori engleski jezik.
  • Oženjen je i otac dviju kćeri. Slobodno vrijeme provodi s obitelji i baveći se sportom.

Intervjui ministra

Dosadašnji ministri obrane Republike Hrvatske:

  1. Josip Buljević (23.1.2016. – 20.10.2016.)
  2. Ante Kotromanović (23.12.2011. – 23.1.2016.)
  3. Davor Božinović (29. prosinca 2010. – 23. prosinca 2011.)
  4. Branko Vukelić (12. siječnja 2008. – 29. prosinca 2010.)
  5. Berislav Rončević (23. prosinca 2003. -12. siječnja 2008.)
  6. Željka Antunović (30. srpnja 2002.- 23. prosinca 2003.)
  7. Jozo Radoš (28. siječnja 2000.-30. srpnja 2002.)
  8. Pavao Miljavac (14. listopada 1998.-27. siječnja 2000.)
  9. Andrija Hebrang (14. svibanj 1998.-12. listopad 1998.)
  10. Gojko Šušak (18. rujna 1991. – 03. svibnja 1998.)
  11. Luka Bebić (31. srpnja 1991. – 18. rujna 1991.)
  12. Šime Đodan (02. srpnja 1991. – 31. srpnja 1991.)
  13. Martin Špegelj (24. kolovoza 1990. – 02. srpnja 1991.)
  14. mr. Petar Kriste (31. svibnja 1990. – 24. kolovoza 1990.)