Ministar obrane Josip Buljević (23.01.2016 – 20.10.2016)

Osobni podaci

  • Rođen 2. travnja 1971.
  • Oženjen, otac dvoje djece

Radno iskustvo

  • siječanj 2016 – ministar obrane
  • veljača 2015. – siječanj 2016 – Savjetnik za obranu i nacionalnu sigurnost u Uredu predsjednice RH Savjetovanje predsjednice RH o svim pitanjima vezanim za obranu i nacionalnu sigurnost RH.
  • kolovoz 2013. – veljača 2015. – Generalni konzul RH u Los Angelesu Obavljanje konzularnih poslova na području Kalifornije i još 17 zemalja unutar SAD-a. Razvijanje diplomatskih odnosa, održavanje kontakata s hrvatskom dijasporom, suradnja s gospodarskim subjektima (gospodarska diplomacija) te kulturnim institucijama. Ministarstvo vanjskih poslova RH, diplomacija
  • listopad 2012. – kolovoz 2013. – Analitičar u Uredu Vijeća za nacionalnu sigurnost RH Izrada analitičkih materijala za državne dužnosnike i institucije RH Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost RH
  • listopad 2008. – listopad 2012. Ravnatelj Sigurnosno obavještajne agencije (SOA) Rukovođenje poslovima vezanim za prikupljanje, analizu i obradu podataka značajnih za nacionalnu sigurnost RH, otkrivanje i sprječavanje pojedinaca ili skupina koje su usmjerene protiv RH, nasilnom rušenju ustroja državne vlasti te Ustavom i zakonima utvrđenih ljudskih prava i temeljnih sloboda, kao i osnova gospodarskog sustava RH. Borba protiv terorizma. Sigurnosno obavještajna agencija (SOA)
  • 2008. – 2012. Član Komiteta ravnatelja sigurnosno–obavještajnih službi zemalja članica NATO-a Poslovi vezani za sigurnost i obranu zemalja članica NATO-a Međunarodna sigurnost i obrana zemalja članica NATO-a
  • 2007. – 2008. Predsjedavajući MEC-a, Srednjoeuropske asocijacije ravnatelja sigurnosno-obavještajnih službi Poslovi vezani za sigurnost i obranu zemalja srednje Europe
  • prosinac 2006. – listopad 2008. Pomoćnik ravnatelja za operacije u Sigurnosno obavještajnoj agenciji (SOA) Prikupljanje, analiza i obrada podataka koji su od značaja za nacionalnu sigurnost RH, otkrivanje i sprječavanje pojedinaca ili skupina koje su usmjerene protiv RH, nasilnom rušenju ustroja državne vlasti te Ustavom i zakonima utvrđenih ljudskih prava i temeljnih sloboda, kao i osnova gospodarskog sustava RH. Borba protiv terorizma. Sigurnosno obavještajna agencija (SOA)
  • prosinac 2004. – prosinac 2006. Pomoćnik ravnatelja za operacije u Protuobavještajnoj agenciji (POA) Obavljanje poslova vezanih za nacionalnu sigurnost i protuobavještajno djelovanje
  • 2004. Načelnik Protuobavještajnog Odjela u Protuobavještajnoj agenciji Obavljanje poslova vezanih za protuobavještajno djelovanje
  • 2001. – 2004. Načelnik Odjela za operacije u SZUP-u, centar Split Obavljanje poslova vezanih za nacionalnu sigurnost i protuobavještajno djelovanje SZUP – centar Split
  • 2000. – 2001. Načelnik Odjela za analitiku u SZUP-u, centar Split Obavljanje poslova vezanih za analizu i ocjenjivanje obavještajnih podataka vezanih za nacionalnu sigurnost SZUP – centar Split
  • 1995. – 2000. Operativni službenik u SZUP-u, centar Split Obavljanje operativnih poslova vezanih za nacionalnu sigurnost SZUP – centar Split
  • 1992. – 1995. Novinar u redakciji kulture u Večernjem listu (honorarno) Izvještavanje o kulturnim događanjima, recenzije knjiga i glazbe, Večernji list

Odličja

  • Sudionik Domovinskog rata odlikovan medaljama “Bljesak”, “Oluja” i “Iznimni pothvati” (1995.)

Obrazovanje i osposobljavanje

  • 2011.- sada Doktorski studij iz Komparativne politike – u tijeku doktorant Tema: “Politički islam u Bosni i Hercegovini” Fakultet političkih znanosti u Zagrebu
  • 1990. – 1995. Fakultet političkih znanosti u Zagrebu (studij novinarstva) Diplomirani novinar

Jezici

  • Engleski jezik, aktivno, u govoru i pismu Talijanski jezik, pasivno

Intervjui ministra

Dosadašnji ministri obrane Republike Hrvatske:

  1. Josip Buljević (23.1.2016. – 20.10.2016.)
  2. Ante Kotromanović (23.12.2011. – 23.1.2016.)
  3. Davor Božinović (29. prosinca 2010. – 23. prosinca 2011.)
  4. Branko Vukelić (12. siječnja 2008. – 29. prosinca 2010.)
  5. Berislav Rončević (23. prosinca 2003. -12. siječnja 2008.)
  6. Željka Antunović (30. srpnja 2002.- 23. prosinca 2003.)
  7. Jozo Radoš (28. siječnja 2000.-30. srpnja 2002.)
  8. Pavao Miljavac (14. listopada 1998.-27. siječnja 2000.)
  9. Andrija Hebrang (14. svibanj 1998.-12. listopad 1998.)
  10. Gojko Šušak (18. rujna 1991. – 03. svibnja 1998.)
  11. Luka Bebić (31. srpnja 1991. – 18. rujna 1991.)
  12. Šime Đodan (02. srpnja 1991. – 31. srpnja 1991.)
  13. Martin Špegelj (24. kolovoza 1990. – 02. srpnja 1991.)
  14. mr. Petar Kriste (31. svibnja 1990. – 24. kolovoza 1990.)