Zajednička sigurnosna i obrambena politika – misije i operacije
Snažnije integriranje sigurnosnih i obrambenih te vanjskopolitičkih odluka država članica započinje ubrzo nakon završetka Hladnog rata, a poglavito 1993. stupanjem na snagu Ugovora o Europskoj uniji (Ugovor iz Maastrichta) kojim se stvara Zajednička vanjska i sigurnosna politika (ZVSP).
Na polju sigurnosnog i obrambenog djelovanja ona se upotpunjuje Zajedničkom sigurnosnom i obrambenom politikom (ZSOP) koja je, pod drugim imenom, postojala od 1996., a da bi Ugovorom iz Lisabona 2009. dobila sadašnji naziv. Glavno očekivanje od ZSOP-a je pružiti okvir za zajedničko djelovanje Europske unije na području obrane, sigurnosti i kriznog upravljanja.
U okviru Zajedničke sigurnosne i obrambene politike, Europska unija trenutačno razmješta 16 misija i operacija na tri kontinenta (Europa, Afrika, Azija), od čega je šest vojnih te deset civilnih s ukupno oko 5 000 ljudi.
U afričkim državama Maliju, Somaliji i Srednjoafričkoj Republici uspostavljene su obučne misije (EU Training Mission) kojima je cilj savjetovanje i obuka lokalnih sigurnosnih snaga. Dvjema pomorskim operacijama cilj je sprječavanje krijumčarenja ljudi, oružja te piratstva i uspostave sigurnosnih uvjeta za neometanu plovidbu važnim gospodarskim pravcima, dok je operacija Althea usmjerena na potporu Bosni i Hercegovini u osiguranju sigurnog okružja, provedbi obuke i izgradnji kapaciteta oružanih snaga BiH, pri čemu se surađuje s NATO savezom u skladu s Berlin plus ugovorom.
Vojne misije/operacije
- EUTM Mali
- EUTM Somalia
- EUTM RCA (SAR)
- EUNAVFOR Atalanta
- EUNAVFOR MED Sophia
- EUFOR Althea
Civilne misije
- EUBAM RAFAH Palestina
- EUPOL COPPS
- EULEX Kosovo
- EUMM Gruzija
- EUCAP SAHEL Niger
- EUCAP Somalija
- EUBAM Libija
- EUCAP SAHEL Mali
- EUAM Ukrajina
- EUAM Irak
Republika Hrvatska sudjeluje u operacijama EUNAVFOR Atalanta, EUNAVFOR MED Sophia i misiji EULEX Kosovo.