Ministar obrane


dr. sc. Mario Banožić

  • rođen 10. ožujka 1979. u Vinkovcima;
  • oženjen, otac troje djece.

Obrazovanje

  •  2013. – Poslijediplomski doktorski studiji, Ekonomski fakultet u Osijeku
  • 2008. – Poslijediplomski znanstveni studiji Ekonomski fakultet u Osijeku
  • 2002. – Diplomirani ekonomist, Ekonomski fakultet u Osijeku
  • 1997. – Prirodoslovno-matematička gimnazija Matije Antuna Reljkovića u Vinkovcima

Radno iskustvo

  • 7/2020. – Ministar obrane
  • 7/2019. – 7/2020. – Ministar državne imovine
  • 1/2018. – 7/2019. – Predstojnik Ureda državne uprave, Vukovarsko-srijemska županija
  • 8/2014. – 12/2017. – Pročelnik Upravnog odjela za kulturu i turizam, Grad Vinkovci
  • 11/2013. – 2/2014. – Pročelnik Stručne službe za unutarnju reviziju, Vukovarsko-srijemska županija
  • 7/2013. – 12/2013. – Direktor, Vinkovačka televizija d.o.o., Vinkovci
  • 3/2013. – 11/2013. – Pročelnik Upravnog odjela za turizam i kulturu, Vukovarsko-srijemska županija
  • 5/2010. – 3/2013. – Pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za regionalni razvoj i međunarodnu suradnju, Vukovarsko-srijemska županija
  • 2/2009. – 5/2010. – Voditelj odsjeka turizma, Vukovarsko-srijemska županija
  • 8/2005. – 2/2009. – Stručni suradnik, Vukovarsko-srijemska županija
  • 4/2005. – 6/2005. – Voditelj Veleprodaje, MD profil d.o.o., Vinkovci
  • 7/2004. – 3/2005. – Generalni direktor, Son-Ugo-Cor d.d., Vinkovci
  • 7/2003. – 7/2004. – Komercijalista, Santini d.o.o., Vinkovci

Političko iskustvo

  • 2018. – Član Središnjeg odbora HDZ
  • 2018. – Član Predsjedništva Akademske zajednice HDZ-a Ante Starčević
  • 2017. – Potpredsjednik Akademske zajednice Ante Starčević Županijskog odbora HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije
  • 2014. – Glavni tajnik Županijskog odbora HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije

Jezici

  • engleski.

Ostalo

  • član Zajedničkog odbora za praćenje programa IPA prekogranične suradnje s Mađarskom, Bosnom i Hercegovinom 2011. – 2013.
  • predsjednik Upravnog vijeća Centra za socijalnu skrb Vinkovci
  • predsjednik Hrvatske Udruge za marketing CROMAR

 Dosadašnji ministri obrane Republike Hrvatske:

  1. Tomislav Ivić (temeljem Odluke Vlade RH o određivanju državnog tajnika koji upravlja Ministarstvom obrane 14.05.2020. – 24.07.2020.)
  2. Damir Krstičević (20.06.2016.-14.05.2020.)
  3. Josip Buljević (23.1.2016. – 20.10.2016.)
  4. Ante Kotromanović (23.12.2011. – 23.1.2016.)
  5. Davor Božinović (29. prosinca 2010. – 23. prosinca 2011.)
  6. Branko Vukelić (12. siječnja 2008. – 29. prosinca 2010.)
  7. Berislav Rončević (23. prosinca 2003. -12. siječnja 2008.)
  8. Željka Antunović (30. srpnja 2002.- 23. prosinca 2003.)
  9. Jozo Radoš (28. siječnja 2000.-30. srpnja 2002.)
  10. Pavao Miljavac (14. listopada 1998.-27. siječnja 2000.)
  11. Andrija Hebrang (14. svibanj 1998.-12. listopad 1998.)
  12. Gojko Šušak (18. rujna 1991. – 03. svibnja 1998.)
  13. Luka Bebić (31. srpnja 1991. – 18. rujna 1991.)
  14. Šime Đodan (02. srpnja 1991. – 31. srpnja 1991.)
  15. Martin Špegelj (24. kolovoza 1990. – 02. srpnja 1991.)
  16. mr. Petar Kriste(31. svibnja 1990. – 24. kolovoza 1990.)